BCX56-16 SLKOR
Symbol Micros:
TBCX5616 SLK
365877
TBCX5616 SLK
Contractor Symbol:
Case : SOT89
Transistor NPN; 250; 500mW; 80V; 1A; 100MHz; -65°C ~ 150°C; Equivalent: BCX56-16,115; BCX56-16,135; BCX56-16,147, BCX5616E6327HTSA1; BCX5616E6433HTMA1; BCX5616H6327XTSA1; BCX5616H6433XTMA1; BCX5616TA; BCX56-16-TP;
Parameters
| Power dissipation: | 500mW |
| Manufacturer: | SLKOR |
| Current gain factor: | 250 |
| Case: | SOT89 |
| Cutoff frequency: | 100MHz |
| Max. collector current: | 1A |
| Max collector-emmiter voltage: | 80V |
| Power dissipation: | 500mW |
| Manufacturer: | SLKOR |
| Current gain factor: | 250 |
| Case: | SOT89 |
| Cutoff frequency: | 100MHz |
| Max. collector current: | 1A |
| Max collector-emmiter voltage: | 80V |
| Operating temperature (range): | -65°C ~ 150°C |
| Transistor type: | NPN |
Equivalents
Manufacturer::
Nexperia
Manufacturer part number:
BCX56-16,115
Case style:
SOT89
In stock
21300 pcs.
| Quantity of pcs. | 100+ |
| Net price (EUR) | 0,5206 |
Packaging: 100
Quantity (multiple 1)
Manufacturer::
Nexperia
Manufacturer part number:
BCX56-16,115
Case style:
SOT89
In stock
30 pcs.
| Quantity of pcs. | 1+ |
| Net price (EUR) | 0,4080 |
Packaging: 1
Quantity (multiple 1)
Manufacturer::
Nexperia
Manufacturer part number:
BCX56-16,115
Case style:
SOT89 t/r
In stock
802 pcs.
| Quantity of pcs. | 2+ | 10+ | 50+ | 200+ | 1000+ |
| Net price (EUR) | 0,9387 | 0,5943 | 0,4693 | 0,4269 | 0,4080 |
Packaging: 1000
Quantity (multiple 1)
Edit Symbol
Delete associated with Contractor Symbol
Symbol Micros
Are you sure you want to delete your symbols? Your Symbol Symbol Micros
Contractor Symbol
Add another Contractor Symbol
Add Symbol
Symbol Micros
Contractor Symbol
Add another Contractor Symbol
Cancel
All Contractor Symbols
The provided name is already taken
The symbol contains forbidden characters or is too short. The symbol can consist of upper and lower case letters, spaces, special characters: "-", "/", "." and must have at least 3 characters.