BD140-16 CDIL
Symbol Micros:
TBD14016cd
Case : TO126
Transistor PNP; 250; 1,25W; 80V; 1,5A; -55°C ~ 150°C; Replacement: BD140-16-CDI; BD140.16;
Parameters
| Power dissipation: | 1,25W |
| Manufacturer: | CDIL |
| Current gain factor: | 250 |
| Case: | TO126 |
| Max. collector current: | 1,5A |
| Max collector-emmiter voltage: | 80V |
| Operating temperature (range): | -55°C ~ 150°C |
Manufacturer:: CDIL
Manufacturer part number: BD140.16 RoHS
Case style: TO126
In stock:
3455 pcs.
| Quantity of pcs. | 5+ | 10+ | 50+ | 300+ | 2000+ |
|---|---|---|---|---|---|
| Net price (EUR) | 0,2613 | 0,1889 | 0,1101 | 0,0828 | 0,0746 |
Manufacturer:: CDIL
Manufacturer part number: BD140.16
Case style: TO126
External warehouse:
26400 pcs.
| Quantity of pcs. | 50+ (Please wait for the order confirmation) |
|---|---|
| Net price (EUR) | 0,0746 |
Item in delivery
Estimated date:
2026-05-30
Quantity of pcs.: 4000
| Power dissipation: | 1,25W |
| Manufacturer: | CDIL |
| Current gain factor: | 250 |
| Case: | TO126 |
| Max. collector current: | 1,5A |
| Max collector-emmiter voltage: | 80V |
| Operating temperature (range): | -55°C ~ 150°C |
| Transistor type: | PNP |
Add Symbol
Cancel
All Contractor Symbols