BD241C
Symbol Micros:
TBD241c
Case : TO220
NPN 3A 100V 40W 3MHz Replacement: TIP31C
Parameters
| Power dissipation: | 40W |
| Current gain factor: | 25 |
| Case: | TO220 |
| Max. collector current: | 3A |
| Max collector-emmiter voltage: | 100V |
| Operating temperature (range): | -65°C ~ 150°C |
| Transistor type: | NPN |
Manufacturer:: ST
Manufacturer part number: BD241C RoHS
Case style: TO220
Datasheet
In stock:
300 pcs.
| Quantity of pcs. | 2+ | 10+ | 50+ | 200+ | 1000+ |
|---|---|---|---|---|---|
| Net price (EUR) | 0,5613 | 0,3396 | 0,2618 | 0,2354 | 0,2241 |
Manufacturer:: ST
Manufacturer part number: BD241C
Case style: TO220
External warehouse:
54191 pcs.
| Quantity of pcs. | 700+ (Please wait for the order confirmation) |
|---|---|
| Net price (EUR) | 0,2241 |
Manufacturer:: ST
Manufacturer part number: BD241C
Case style: TO220
External warehouse:
35350 pcs.
| Quantity of pcs. | 2000+ (Please wait for the order confirmation) |
|---|---|
| Net price (EUR) | 0,2241 |
| Power dissipation: | 40W |
| Current gain factor: | 25 |
| Case: | TO220 |
| Max. collector current: | 3A |
| Max collector-emmiter voltage: | 100V |
| Operating temperature (range): | -65°C ~ 150°C |
| Transistor type: | NPN |
Add Symbol
Cancel
All Contractor Symbols