BSS84
Symbol Micros:
TBSS84 c
Case : SOT23
Transistor P-MOSFET; 60V; 20V; 10Ohm; 150mA; 357mW; -55°C ~ 150°C; Substitute: BSS84-7-F; BSS84 _R1 _00001;
Parameters
| Open channel resistance: | 10Ohm |
| Max. drain current: | 150mA |
| Max. power loss: | 357mW |
| Case: | SOT23 |
| Max. drain-source voltage: | 60V |
| Transistor type: | P-MOSFET |
| Max. gate-source Voltage: | 20V |
Manufacturer:: YFW
Manufacturer part number: BSS84 RoHS
Case style: SOT23t/r
In stock:
9380 pcs.
| Quantity of pcs. | 10+ | 50+ | 400+ | 3000+ | 12000+ |
|---|---|---|---|---|---|
| Net price (EUR) | 0,0806 | 0,0311 | 0,0151 | 0,0120 | 0,0115 |
| Open channel resistance: | 10Ohm |
| Max. drain current: | 150mA |
| Max. power loss: | 357mW |
| Case: | SOT23 |
| Max. drain-source voltage: | 60V |
| Transistor type: | P-MOSFET |
| Max. gate-source Voltage: | 20V |
| Operating temperature (range): | -55°C ~ 150°C |
| Mounting: | SMD |
Add Symbol
Cancel
All Contractor Symbols