FDA59N30
Symbol Micros:
TFDA59N30
Case : TO 3P
N-MOSFET 59A 300V 500W 0.056Ω
Parameters
| Open channel resistance: | 56mOhm |
| Max. drain current: | 59A |
| Max. power loss: | 500W |
| Case: | TO 3P |
| Manufacturer: | Fairchild |
| Max. drain-source voltage: | 300V |
| Transistor type: | N-MOSFET |
| Open channel resistance: | 56mOhm |
| Max. drain current: | 59A |
| Max. power loss: | 500W |
| Case: | TO 3P |
| Manufacturer: | Fairchild |
| Max. drain-source voltage: | 300V |
| Transistor type: | N-MOSFET |
| Max. gate-source Voltage: | 30V |
| Operating temperature (range): | -55°C ~ 150°C |
| Mounting: | THT |
Add Symbol
Cancel
All Contractor Symbols