FDP51N25
Symbol Micros: TFDP51n25
Contractor Symbol:
Case : TO220
Transistor N-Channel MOSFET; 250V; 30V; 60mOhm; 51A; 320W; -55°C ~ 150°C;
Parameters
Open channel resistance: 60mOhm
Max. drain current: 51A
Max. power loss: 320W
Case: TO220
Manufacturer: ON SEMICONDUCTOR
Max. drain-source voltage: 250V
Transistor type: N-MOSFET
Manufacturer:: ON-Semiconductor Manufacturer part number: FDP51N25 RoHS Case style: TO220
In stock:
50 pcs.
Quantity of pcs. 1+ 3+ 10+ 50+ 200+
Add to comparison tool
Packaging:
50
Manufacturer:: ON-Semiconductor Manufacturer part number: FDP51N25 Case style: TO220
External warehouse:
740 pcs.
Quantity of pcs. 10+ (Please wait for the order confirmation)
Add to comparison tool
Packaging:
10
Delivery within 4-7 business days.
Minimum order amount
must exceed 40 Euro.
External warehouse:
2036 pcs.
Quantity of pcs. 1000+ (Please wait for the order confirmation)
1000
Minimum order amount
must exceed 40 Euro.
Max. drain current: 51A
Max. power loss: 320W
Manufacturer: ON SEMICONDUCTOR
Transistor type: N-MOSFET
Max. gate-source Voltage: 30V
Operating temperature (range): -55°C ~ 150°C