FDPF20N50FT
Symbol Micros: TFDPF20n50ft
Contractor Symbol:
Case : TO220iso
Transistor N-Channel MOSFET; 500V; 30V; 260mOhm; 20A; 38,5W; -55°C ~ 150°C;
Parameters
Open channel resistance: 260mOhm
Max. drain current: 20A
Max. power loss: 38,5W
Case: TO220iso
Manufacturer: Fairchild
Max. drain-source voltage: 500V
Transistor type: N-MOSFET
Manufacturer:: Fairchild Manufacturer part number: FDPF20N50FT RoHS Case style: TO220iso
In stock:
27 pcs.
Quantity of pcs. 1+ 3+ 10+ 50+ 200+
Add to comparison tool
Packaging:
50
Max. drain current: 20A
Max. power loss: 38,5W
Manufacturer: Fairchild
Transistor type: N-MOSFET
Max. gate-source Voltage: 30V
Operating temperature (range): -55°C ~ 150°C