FDS8949 Fairchild
Symbol Micros:
TFDS8949
Case : SOIC08
2N-MOSFET 40V 6A 29mΩ 2W
Parameters
| Open channel resistance: | 43mOhm |
| Max. drain current: | 6A |
| Max. power loss: | 2W |
| Case: | SOIC08 |
| Manufacturer: | Fairchild |
| Max. drain-source voltage: | 40V |
| Transistor type: | 2xN-MOSFET |
| Open channel resistance: | 43mOhm |
| Max. drain current: | 6A |
| Max. power loss: | 2W |
| Case: | SOIC08 |
| Manufacturer: | Fairchild |
| Max. drain-source voltage: | 40V |
| Transistor type: | 2xN-MOSFET |
| Max. gate-source Voltage: | 20V |
| Operating temperature (range): | -55°C ~ 150°C |
| Mounting: | SMD |
Add Symbol
Cancel
All Contractor Symbols