FGH20N60SFDTU TO-247AB-3
Symbol Micros: TFGH20N60sfdtu
Contractor Symbol:
Case : TO247
Single IGBT Transistors 600V 20A Field Stop ;
Parameters
Gate charge: 65nC
Max. dissipated power: 165W
Max collector current (impulse): 60A
Max. collector current: 40A
Forvard volatge [Vgeth]: 4,0V ~ 6,5V
Case: TO247
Manufacturer: ON SEMICONDUCTOR
Manufacturer:: ON-Semiconductor Manufacturer part number: FGH20N60SFDTU RoHS Case style: TO247
In stock:
28 pcs.
Quantity of pcs. 1+ 3+ 10+ 30+ 90+
Add to comparison tool
Packaging:
30
Gate charge: 65nC
Max. dissipated power: 165W
Max. collector current: 40A
Manufacturer: ON SEMICONDUCTOR
Operating temperature (range): -55°C ~ 150°C
Collector-emitter voltage: 600V
Gate-emitter voltage: 20V