FQD6N40CTM
Symbol Micros:
TFQD6n40ctm
Case : TO252 (DPACK)
N-MOSFET 4.5A 400V 48W 1Ω
Parameters
| Open channel resistance: | 1Ohm |
| Max. drain current: | 4,5A |
| Max. power loss: | 48W |
| Case: | TO252 (DPACK) |
| Manufacturer: | ON SEMICONDUCTOR |
| Max. drain-source voltage: | 400V |
| Transistor type: | N-MOSFET |
| Open channel resistance: | 1Ohm |
| Max. drain current: | 4,5A |
| Max. power loss: | 48W |
| Case: | TO252 (DPACK) |
| Manufacturer: | ON SEMICONDUCTOR |
| Max. drain-source voltage: | 400V |
| Transistor type: | N-MOSFET |
| Max. gate-source Voltage: | 30V |
| Operating temperature (range): | -55°C ~ 150°C |
| Mounting: | SMD |
Add Symbol
Cancel
All Contractor Symbols