FQP27P06
Symbol Micros:
TFQP27p06
Case : TO220
P-MOSFET 60V 0.07Ohm
Parameters
| Open channel resistance: | 70mOhm |
| Max. drain current: | 27A |
| Max. power loss: | 120W |
| Case: | TO220 |
| Manufacturer: | ON SEMICONDUCTOR |
| Max. drain-source voltage: | 60V |
| Transistor type: | P-MOSFET |
Manufacturer:: ON-Semiconductor
Manufacturer part number: FQP27P06 RoHS
Case style: TO220
Datasheet
In stock:
48 pcs.
| Quantity of pcs. | 1+ | 5+ | 50+ | 100+ | 200+ |
|---|---|---|---|---|---|
| Net price (EUR) | 2,9174 | 2,2782 | 1,9528 | 1,9103 | 1,8820 |
Manufacturer:: ON-Semiconductor
Manufacturer part number: FQP27P06
Case style: TO220
External warehouse:
350 pcs.
| Quantity of pcs. | 10+ (Please wait for the order confirmation) |
|---|---|
| Net price (EUR) | 1,8820 |
| Open channel resistance: | 70mOhm |
| Max. drain current: | 27A |
| Max. power loss: | 120W |
| Case: | TO220 |
| Manufacturer: | ON SEMICONDUCTOR |
| Max. drain-source voltage: | 60V |
| Transistor type: | P-MOSFET |
| Max. gate-source Voltage: | 25V |
| Operating temperature (range): | -55°C ~ 175°C |
| Mounting: | THT |
Add Symbol
Cancel
All Contractor Symbols