IPW90R340C3
Symbol Micros:
TIPW90r340c3
Case : TO 3P
Transistor N-Channel MOSFET; 900V; 30V; 760mOhm; 15A; 208W; -55°C ~ 150°C; IPW90R340C3FKSA1
Parameters
| Open channel resistance: | 760mOhm |
| Max. drain current: | 15A |
| Max. power loss: | 208W |
| Case: | TO 3P |
| Manufacturer: | Infineon Technologies |
| Max. drain-source voltage: | 900V |
| Transistor type: | N-MOSFET |
| Open channel resistance: | 760mOhm |
| Max. drain current: | 15A |
| Max. power loss: | 208W |
| Case: | TO 3P |
| Manufacturer: | Infineon Technologies |
| Max. drain-source voltage: | 900V |
| Transistor type: | N-MOSFET |
| Max. gate-source Voltage: | 30V |
| Operating temperature (range): | -55°C ~ 150°C |
| Mounting: | THT |
Add Symbol
Cancel
All Contractor Symbols