IRF3205PBF
Symbol Micros:
TIRF3205
Case : TO220
Transistor N-Channel MOSFET; 55V; 20V; 8mOhm; 110A; 200W; -55°C ~ 175°C; Replacement: IRF3205PBF; IRF 3205 PBF; IRF3205; YFW120N06AC; PTP12HN06; MOT110N06F; D3205;
Parameters
| Open channel resistance: | 8mOhm |
| Max. drain current: | 110A |
| Max. power loss: | 200W |
| Case: | TO220 |
| Manufacturer: | Infineon (IRF) |
| Max. drain-source voltage: | 55V |
| Transistor type: | N-MOSFET |
Manufacturer:: International Rectifier
Manufacturer part number: IRF3205PBF RoHS
Case style: TO220
Datasheet
In stock:
200 pcs.
| Quantity of pcs. | 1+ | 3+ | 10+ | 50+ | 200+ |
|---|---|---|---|---|---|
| Net price (EUR) | 0,8603 | 0,6312 | 0,5050 | 0,4348 | 0,4091 |
Manufacturer:: Infineon
Manufacturer part number: IRF3205PBF
Case style: TO220
External warehouse:
499 pcs.
| Quantity of pcs. | 1+ (Please wait for the order confirmation) |
|---|---|
| Net price (EUR) | 0,5433 |
Manufacturer:: Infineon
Manufacturer part number: IRF3205PBF
Case style: TO220
External warehouse:
4730 pcs.
| Quantity of pcs. | 10+ (Please wait for the order confirmation) |
|---|---|
| Net price (EUR) | 0,4572 |
| Open channel resistance: | 8mOhm |
| Max. drain current: | 110A |
| Max. power loss: | 200W |
| Case: | TO220 |
| Manufacturer: | Infineon (IRF) |
| Max. drain-source voltage: | 55V |
| Transistor type: | N-MOSFET |
| Max. gate-source Voltage: | 20V |
| Operating temperature (range): | -55°C ~ 175°C |
| Mounting: | THT |
Add Symbol
Cancel
All Contractor Symbols