IRF530NS
Symbol Micros:
TIRF530 ns
Case : TO263 (D2PAK)
N-Channel MOSFET; 100V; 20V; 90mOhm; 17A; 70W; -55°C ~ 175°C; IRF530NSPBF; IRF530NSPBF-GURT; IRF530NSTRLPBF;
Parameters
| Open channel resistance: | 90mOhm |
| Max. drain current: | 17A |
| Max. power loss: | 70W |
| Case: | TO263 (D2PAK) |
| Manufacturer: | International Rectifier |
| Max. drain-source voltage: | 100V |
| Transistor type: | N-MOSFET |
Manufacturer:: International Rectifier
Manufacturer part number: IRF530NS RoHS
Case style: TO263t/r
Datasheet
In stock:
45 pcs.
| Quantity of pcs. | 1+ | 3+ | 10+ | 50+ | 200+ |
|---|---|---|---|---|---|
| Net price (EUR) | 1,2568 | 0,9579 | 0,7931 | 0,6967 | 0,6613 |
Manufacturer:: Infineon
Manufacturer part number: IRF530NSTRLPBF
Case style: TO263 (D2PAK)
External warehouse:
1600 pcs.
| Quantity of pcs. | 800+ (Please wait for the order confirmation) |
|---|---|
| Net price (EUR) | 0,6613 |
Manufacturer:: Infineon
Manufacturer part number: IRF530NSTRLPBF
Case style: TO263 (D2PAK)
External warehouse:
35200 pcs.
| Quantity of pcs. | 800+ (Please wait for the order confirmation) |
|---|---|
| Net price (EUR) | 0,6613 |
Manufacturer:: Infineon
Manufacturer part number: IRF530NSTRLPBF
Case style: TO263 (D2PAK)
External warehouse:
2690 pcs.
| Quantity of pcs. | 10+ (Please wait for the order confirmation) |
|---|---|
| Net price (EUR) | 0,6613 |
| Open channel resistance: | 90mOhm |
| Max. drain current: | 17A |
| Max. power loss: | 70W |
| Case: | TO263 (D2PAK) |
| Manufacturer: | International Rectifier |
| Max. drain-source voltage: | 100V |
| Transistor type: | N-MOSFET |
| Max. gate-source Voltage: | 20V |
| Operating temperature (range): | -55°C ~ 175°C |
| Mounting: | SMD |
Add Symbol
Cancel
All Contractor Symbols