IRFB3607
Symbol Micros:
TIRFB3607
Case : TO220
N-MOSFET HEXFET 80A 75V 140W 0.009ohm
Parameters
| Open channel resistance: | 9mOhm |
| Max. drain current: | 80A |
| Max. power loss: | 140W |
| Case: | TO220 |
| Manufacturer: | Infineon (IRF) |
| Max. drain-source voltage: | 75V |
| Transistor type: | N-MOSFET |
Manufacturer:: Infineon
Manufacturer part number: IRFB3607 RoHS
Case style: TO220
In stock:
520 pcs.
| Quantity of pcs. | 1+ | 3+ | 10+ | 50+ | 200+ |
|---|---|---|---|---|---|
| Net price (EUR) | 1,0964 | 0,8048 | 0,6462 | 0,5552 | 0,5225 |
Manufacturer:: Infineon
Manufacturer part number: IRFB3607PBF
Case style: TO220
External warehouse:
750 pcs.
| Quantity of pcs. | 50+ (Please wait for the order confirmation) |
|---|---|
| Net price (EUR) | 0,5225 |
Manufacturer:: Infineon
Manufacturer part number: IRFB3607PBF
Case style: TO220
External warehouse:
3767 pcs.
| Quantity of pcs. | 400+ (Please wait for the order confirmation) |
|---|---|
| Net price (EUR) | 0,5225 |
Manufacturer:: Infineon
Manufacturer part number: IRFB3607PBF
Case style: TO220
External warehouse:
1000 pcs.
| Quantity of pcs. | 1000+ (Please wait for the order confirmation) |
|---|---|
| Net price (EUR) | 0,5225 |
| Open channel resistance: | 9mOhm |
| Max. drain current: | 80A |
| Max. power loss: | 140W |
| Case: | TO220 |
| Manufacturer: | Infineon (IRF) |
| Max. drain-source voltage: | 75V |
| Transistor type: | N-MOSFET |
| Max. gate-source Voltage: | 20V |
| Operating temperature (range): | -55°C ~ 175°C |
| Mounting: | THT |
Add Symbol
Cancel
All Contractor Symbols