IRFBG20
Symbol Micros:
TIRFBG20
Case : TO220
N-MOSFET 1.4A 1000V 54W 11Ω
Parameters
| Open channel resistance: | 11Ohm |
| Max. drain current: | 1,4A |
| Max. power loss: | 54W |
| Case: | TO220 |
| Manufacturer: | VISHAY |
| Max. drain-source voltage: | 1000V |
| Transistor type: | N-MOSFET |
Manufacturer:: Vishay
Manufacturer part number: IRFBG20 RoHS
Case style: TO220
Datasheet
In stock:
30 pcs.
| Quantity of pcs. | 1+ | 3+ | 10+ | 50+ | 200+ |
|---|---|---|---|---|---|
| Net price (EUR) | 0,9819 | 0,7200 | 0,5774 | 0,4956 | 0,4676 |
Manufacturer:: Vishay
Manufacturer part number: IRFBG20PBF
Case style: TO220
External warehouse:
325 pcs.
| Quantity of pcs. | 25+ (Please wait for the order confirmation) |
|---|---|
| Net price (EUR) | 0,6498 |
| Open channel resistance: | 11Ohm |
| Max. drain current: | 1,4A |
| Max. power loss: | 54W |
| Case: | TO220 |
| Manufacturer: | VISHAY |
| Max. drain-source voltage: | 1000V |
| Transistor type: | N-MOSFET |
| Max. gate-source Voltage: | 20V |
| Operating temperature (range): | -55°C ~ 150°C |
| Mounting: | THT |
Add Symbol
Cancel
All Contractor Symbols