IRFP2907
Symbol Micros:
TIRFP2907
Case : TO247
Transistor N-Channel MOSFET; 75V; 20V; 4,5mOhm; 209A; 470W; -55°C ~ 175°C;
Parameters
| Open channel resistance: | 4,5mOhm |
| Max. drain current: | 209A |
| Max. power loss: | 470W |
| Case: | TO247 |
| Manufacturer: | International Rectifier |
| Max. drain-source voltage: | 75V |
| Transistor type: | N-MOSFET |
Manufacturer:: International Rectifier
Manufacturer part number: IRFP2907 RoHS
Case style: TO247
Datasheet
In stock:
5 pcs.
| Quantity of pcs. | 1+ | 5+ | 25+ | 100+ | 200+ |
|---|---|---|---|---|---|
| Net price (EUR) | 2,7141 | 2,2349 | 2,0362 | 1,9590 | 1,9380 |
Manufacturer:: Infineon
Manufacturer part number: IRFP2907PBF
Case style: TO247
External warehouse:
1140 pcs.
| Quantity of pcs. | 5+ (Please wait for the order confirmation) |
|---|---|
| Net price (EUR) | 2,1979 |
Manufacturer:: Infineon
Manufacturer part number: IRFP2907PBF
Case style: TO247
External warehouse:
2642 pcs.
| Quantity of pcs. | 75+ (Please wait for the order confirmation) |
|---|---|
| Net price (EUR) | 1,9380 |
| Open channel resistance: | 4,5mOhm |
| Max. drain current: | 209A |
| Max. power loss: | 470W |
| Case: | TO247 |
| Manufacturer: | International Rectifier |
| Max. drain-source voltage: | 75V |
| Transistor type: | N-MOSFET |
| Max. gate-source Voltage: | 20V |
| Operating temperature (range): | -55°C ~ 175°C |
| Mounting: | THT |
Add Symbol
Cancel
All Contractor Symbols