IRFP4229
Symbol Micros:
TIRFP4229
Case : TO247
N-MOSFET HEXFET 44A 250V 310W 0.046Ω
Parameters
| Open channel resistance: | 46mOhm |
| Max. drain current: | 44A |
| Max. power loss: | 310W |
| Case: | TO247 |
| Manufacturer: | Infineon (IRF) |
| Max. drain-source voltage: | 250V |
| Transistor type: | N-MOSFET |
Manufacturer:: International Rectifier
Manufacturer part number: IRFP4229 RoHS
Case style: TO247
Datasheet
In stock:
15 pcs.
| Quantity of pcs. | 1+ | 5+ | 25+ | 100+ | 200+ |
|---|---|---|---|---|---|
| Net price (EUR) | 4,0677 | 3,2565 | 2,9058 | 2,7702 | 2,7305 |
Manufacturer:: Infineon
Manufacturer part number: IRFP4229PBF
Case style: TO247
External warehouse:
4122 pcs.
| Quantity of pcs. | 100+ (Please wait for the order confirmation) |
|---|---|
| Net price (EUR) | 2,7305 |
| Open channel resistance: | 46mOhm |
| Max. drain current: | 44A |
| Max. power loss: | 310W |
| Case: | TO247 |
| Manufacturer: | Infineon (IRF) |
| Max. drain-source voltage: | 250V |
| Transistor type: | N-MOSFET |
| Max. gate-source Voltage: | 30V |
| Operating temperature (range): | -40°C ~ 175°C |
| Mounting: | THT |
Add Symbol
Cancel
All Contractor Symbols