IRFP460
Symbol Micros:
TIRFP460
Case : TO247
N-MOSFET 20A 500V 250W Replacement: IRFP460APBF
Parameters
| Open channel resistance: | 270mOhm |
| Max. drain current: | 20A |
| Max. power loss: | 280W |
| Case: | TO247 |
| Manufacturer: | VISHAY |
| Max. drain-source voltage: | 500V |
| Transistor type: | N-MOSFET |
Manufacturer:: Vishay
Manufacturer part number: IRFP460 RoHS
Case style: TO247
Datasheet
In stock:
380 pcs.
| Quantity of pcs. | 1+ | 5+ | 25+ | 100+ | 300+ |
|---|---|---|---|---|---|
| Net price (EUR) | 2,6108 | 2,0731 | 1,8537 | 1,7735 | 1,7405 |
Manufacturer:: Vishay
Manufacturer part number: IRFP460PBF
Case style: TO247
External warehouse:
2000 pcs.
| Quantity of pcs. | 225+ (Please wait for the order confirmation) |
|---|---|
| Net price (EUR) | 1,7405 |
Manufacturer:: Vishay
Manufacturer part number: IRFP460PBF
Case style: TO247
External warehouse:
5760 pcs.
| Quantity of pcs. | 5+ (Please wait for the order confirmation) |
|---|---|
| Net price (EUR) | 1,7405 |
Manufacturer:: Vishay
Manufacturer part number: IRFP460PBF
Case style: TO247
External warehouse:
438 pcs.
| Quantity of pcs. | 75+ (Please wait for the order confirmation) |
|---|---|
| Net price (EUR) | 1,7405 |
| Open channel resistance: | 270mOhm |
| Max. drain current: | 20A |
| Max. power loss: | 280W |
| Case: | TO247 |
| Manufacturer: | VISHAY |
| Max. drain-source voltage: | 500V |
| Transistor type: | N-MOSFET |
| Max. gate-source Voltage: | 20V |
| Operating temperature (range): | -55°C ~ 150°C |
| Mounting: | THT |
Add Symbol
Cancel
All Contractor Symbols