IRFP460PBF
Symbol Micros:
TIRFP460 VBS
Case : TO-247-3
TO-274AA MOSFETs ROHS ODPOWIEDNIK: IRFP460PBF-VB;
Parameters
| Open channel resistance: | 80mOhm |
| Max. drain current: | 40A |
| Max. power loss: | 530W |
| Case: | TO247-3 |
| Manufacturer: | VBsemi |
| Max. drain-source voltage: | 500V |
| Transistor type: | N-MOSFET |
| Open channel resistance: | 80mOhm |
| Max. drain current: | 40A |
| Max. power loss: | 530W |
| Case: | TO247-3 |
| Manufacturer: | VBsemi |
| Max. drain-source voltage: | 500V |
| Transistor type: | N-MOSFET |
| Max. gate-source Voltage: | 30V |
| Operating temperature (range): | -55°C ~ 150°C |
| Mounting: | THT |
Add Symbol
Cancel
All Contractor Symbols