IRFP9240
Symbol Micros:
TIRFP9240
Case : TO247
Transistor P-Channel MOSFET; 200V; 20V; 500mOhm; 12A; 150W; -55°C ~ 150°C; Equivalent: IRFP9240PBF;
Parameters
| Open channel resistance: | 500mOhm |
| Max. drain current: | 12A |
| Max. power loss: | 150W |
| Case: | TO247 |
| Manufacturer: | VISHAY |
| Max. drain-source voltage: | 200V |
| Transistor type: | P-MOSFET |
Manufacturer:: International Rectifier
Manufacturer part number: IRFP9240PBF RoHS
Case style: TO247
In stock:
25 pcs.
| Quantity of pcs. | 1+ | 5+ | 25+ | 75+ | 300+ |
|---|---|---|---|---|---|
| Net price (EUR) | 1,5850 | 1,1759 | 1,0146 | 0,9632 | 0,9328 |
Manufacturer:: Vishay
Manufacturer part number: IRFP9240PBF
Case style: TO247
External warehouse:
200 pcs.
| Quantity of pcs. | 25+ (Please wait for the order confirmation) |
|---|---|
| Net price (EUR) | 0,9328 |
Manufacturer:: Vishay
Manufacturer part number: IRFP9240PBF
Case style: TO247
External warehouse:
1545 pcs.
| Quantity of pcs. | 5+ (Please wait for the order confirmation) |
|---|---|
| Net price (EUR) | 1,2207 |
Manufacturer:: Vishay
Manufacturer part number: IRFP9240PBF
Case style: TO247
External warehouse:
1049 pcs.
| Quantity of pcs. | 150+ (Please wait for the order confirmation) |
|---|---|
| Net price (EUR) | 0,9328 |
| Open channel resistance: | 500mOhm |
| Max. drain current: | 12A |
| Max. power loss: | 150W |
| Case: | TO247 |
| Manufacturer: | VISHAY |
| Max. drain-source voltage: | 200V |
| Transistor type: | P-MOSFET |
| Max. gate-source Voltage: | 20V |
| Operating temperature (range): | -55°C ~ 150°C |
| Mounting: | THT |
Add Symbol
Cancel
All Contractor Symbols