IRG4BC30W
Symbol Micros: TIRG4bc30w
Contractor Symbol:
Case : TO220
Transistor IGBT ; 600V; 20V; 23A; 92A; 100W; 3,0V~6,0V; 76nC; -55°C~150°C;
Parameters
Gate charge: 76nC
Max. dissipated power: 100W
Max collector current (impulse): 92A
Max. collector current: 23A
Forvard volatge [Vgeth]: 3,0V ~ 6,0V
Case: TO220
Manufacturer: International Rectifier
In stock:
45 pcs.
Quantity of pcs. 1+ 3+ 10+ 50+ 200+
Add to comparison tool
Packaging:
50
Gate charge: 76nC
Max. dissipated power: 100W
Max. collector current: 23A
Operating temperature (range): -55°C ~ 150°C
Collector-emitter voltage: 600V
Gate-emitter voltage: 20V