IRL640
Symbol Micros:
TIRL640
Case : TO220
N-MOSFET 200V 17A 125W 0.18Ω
Parameters
| Open channel resistance: | 270mOhm |
| Max. drain current: | 17A |
| Max. power loss: | 125W |
| Case: | TO220 |
| Manufacturer: | VISHAY |
| Max. drain-source voltage: | 200V |
| Transistor type: | N-MOSFET |
Manufacturer:: Vishay
Manufacturer part number: IRL640PBF
Case style: TO220
External warehouse:
300 pcs.
| Quantity of pcs. | 25+ (Please wait for the order confirmation) |
|---|---|
| Net price (EUR) | 0,7696 |
| Open channel resistance: | 270mOhm |
| Max. drain current: | 17A |
| Max. power loss: | 125W |
| Case: | TO220 |
| Manufacturer: | VISHAY |
| Max. drain-source voltage: | 200V |
| Transistor type: | N-MOSFET |
| Max. gate-source Voltage: | 10V |
| Operating temperature (range): | -55°C ~ 150°C |
| Mounting: | THT |
Add Symbol
Cancel
All Contractor Symbols