MMBT5500
Symbol Micros:
TMMBT5550
Case : SOT23-3
Trans GP BJT NPN 140V 0.6A 300mW 3-Pin SOT-23 MMBT5550LT1G MMBT5550LT3G
Parameters
| Power dissipation: | 300mW |
| Manufacturer: | ON SEMICONDUCTOR |
| Current gain factor: | 250 |
| Case: | SOT23-3 |
| Max. collector current: | 600mA |
| Max collector-emmiter voltage: | 140V |
| Operating temperature (range): | -55°C ~ 150°C |
Manufacturer:: ON-Semiconductor
Manufacturer part number: MMBT5550LT1G RoHS
Case style: SOT23-3 t/r
Datasheet
In stock:
3000 pcs.
| Quantity of pcs. | 10+ | 50+ | 200+ | 1000+ | 3000+ |
|---|---|---|---|---|---|
| Net price (EUR) | 0,1057 | 0,0417 | 0,0242 | 0,0178 | 0,0163 |
Manufacturer:: ON-Semiconductor
Manufacturer part number: MMBT5550LT3G
Case style: SOT23-3
External warehouse:
160000 pcs.
| Quantity of pcs. | 10000+ (Please wait for the order confirmation) |
|---|---|
| Net price (EUR) | 0,0187 |
Manufacturer:: ON-Semiconductor
Manufacturer part number: MMBT5550LT1G
Case style: SOT23-3
External warehouse:
453000 pcs.
| Quantity of pcs. | 30000+ (Please wait for the order confirmation) |
|---|---|
| Net price (EUR) | 0,0163 |
| Power dissipation: | 300mW |
| Manufacturer: | ON SEMICONDUCTOR |
| Current gain factor: | 250 |
| Case: | SOT23-3 |
| Max. collector current: | 600mA |
| Max collector-emmiter voltage: | 140V |
| Operating temperature (range): | -55°C ~ 150°C |
| Transistor type: | NPN |
Add Symbol
Cancel
All Contractor Symbols