BTA06-600T
Symbol Micros: TR006bta06-600t
Contractor Symbol:
Case : TO220
Triac; It=6A; Vdrm=600V; Igt=5mA
Parameters
Case: TO220
Current: 6A
Gate current: 5mA
Operating voltage: 600V
Thyristor type: Triac
Manufacturer:: ST Manufacturer part number: BTA06-600TRG RoHS Case style: TO220 Datasheet
In stock:
100 pcs.
Quantity of pcs. 2+ 10+ 50+ 200+ 1000+
Add to comparison tool
Packaging:
50/100
Manufacturer:: ST Manufacturer part number: BTA06-600T RoHS Case style: TO220 Datasheet
In stock:
30 pcs.
Add to comparison tool
Packaging:
50
Current: 6A
Gate current: 5mA
Operating voltage: 600V