BTA12-800BW YZPST
Symbol Micros: TR012bta12-800bw YZP
Contractor Symbol:
Case : TO220
It=12A; Vdrm=800V; Igt=50mA; Equivalent: BTA12-800BWRG; BTA12-800BW3G;
Parameters
Case: TO220
Manufacturer: YZPST
Current: 12A
Gate current: 50mA
Operating voltage: 800V
Thyristor type: Triac
Manufacturer:: YZPST Manufacturer part number: BTA12-800BW RoHS Case style: TO220 Datasheet
In stock:
200 pcs.
Quantity of pcs. 2+ 10+ 50+ 200+ 1000+
Add to comparison tool
Packaging:
50/200
Manufacturer: YZPST
Current: 12A
Gate current: 50mA
Operating voltage: 800V