STGP10NC60KD
Symbol Micros:
TSTGP10nc60kd
Case : TO220
Trans IGBT Chip N-CH 600V 20A 60000mW 3-Pin(3+Tab) TO-220
Parameters
| Gate charge: | 19nC |
| Max. dissipated power: | 65W |
| Max collector current (impulse): | 30A |
| Max. collector current: | 20A |
| Forvard volatge [Vgeth]: | 4,5V ~ 6,5V |
| Case: | TO220 |
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
Manufacturer:: ST
Manufacturer part number: STGP10NC60KD RoHS
Case style: TO220
Datasheet
In stock:
35 pcs.
| Quantity of pcs. | 1+ | 5+ | 50+ | 100+ | 400+ |
|---|---|---|---|---|---|
| Net price (EUR) | 1,5633 | 1,0955 | 0,8769 | 0,8510 | 0,8228 |
Manufacturer:: ST
Manufacturer part number: STGP10NC60KD
Case style: TO220
External warehouse:
500 pcs.
| Quantity of pcs. | 10+ (Please wait for the order confirmation) |
|---|---|
| Net price (EUR) | 1,0219 |
Item in delivery
Estimated date:
2026-09-04
Quantity of pcs.: 100
| Gate charge: | 19nC |
| Max. dissipated power: | 65W |
| Max collector current (impulse): | 30A |
| Max. collector current: | 20A |
| Forvard volatge [Vgeth]: | 4,5V ~ 6,5V |
| Case: | TO220 |
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Operating temperature (range): | -55°C ~ 150°C |
| Collector-emitter voltage: | 600V |
| Gate-emitter voltage: | 20V |
| Mounting: | THT |
Add Symbol
Cancel
All Contractor Symbols