STGW20NC60VD STMicroelectronics
Symbol Micros:
TSTGW20nc60vd
Case : TO247
60A; 600V; 200W; IGBT
Parameters
| Gate charge: | 140nC |
| Max. dissipated power: | 200W |
| Max collector current (impulse): | 150A |
| Max. collector current: | 60A |
| Forvard volatge [Vgeth]: | 3,75V ~ 5,75V |
| Case: | TO247 |
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Gate charge: | 140nC |
| Max. dissipated power: | 200W |
| Max collector current (impulse): | 150A |
| Max. collector current: | 60A |
| Forvard volatge [Vgeth]: | 3,75V ~ 5,75V |
| Case: | TO247 |
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Operating temperature (range): | -55°C ~ 150°C |
| Collector-emitter voltage: | 600V |
| Gate-emitter voltage: | 20V |
| Mounting: | SMD |
Add Symbol
Cancel
All Contractor Symbols