STP16NF06
Symbol Micros:
TSTP16NF06
Case : TO220
Transistor N-Channel MOSFET; 60V; 20V; 100mOhm; 16A; 45W; -55°C ~ 175°C;
Parameters
| Open channel resistance: | 100mOhm |
| Max. power loss: | 45W |
| Max. drain current: | 16A |
| Case: | TO220 |
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Max. drain-source voltage: | 60V |
| Transistor type: | N-MOSFET |
Manufacturer:: ST
Manufacturer part number: STP16NF06 RoHS
Case style: TO220
Datasheet
In stock:
200 pcs.
| Quantity of pcs. | 2+ | 10+ | 50+ | 200+ | 1000+ |
|---|---|---|---|---|---|
| Net price (EUR) | 0,5927 | 0,3754 | 0,2951 | 0,2692 | 0,2574 |
Manufacturer:: ST
Manufacturer part number: STP16NF06
Case style: TO220
External warehouse:
17052 pcs.
| Quantity of pcs. | 1400+ (Please wait for the order confirmation) |
|---|---|
| Net price (EUR) | 0,2574 |
Manufacturer:: ST
Manufacturer part number: STP16NF06
Case style: TO220
External warehouse:
8360 pcs.
| Quantity of pcs. | 550+ (Please wait for the order confirmation) |
|---|---|
| Net price (EUR) | 0,2574 |
Manufacturer:: ST
Manufacturer part number: STP16NF06
Case style: TO220
External warehouse:
1100 pcs.
| Quantity of pcs. | 10+ (Please wait for the order confirmation) |
|---|---|
| Net price (EUR) | 0,3910 |
| Open channel resistance: | 100mOhm |
| Max. power loss: | 45W |
| Max. drain current: | 16A |
| Case: | TO220 |
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Max. drain-source voltage: | 60V |
| Transistor type: | N-MOSFET |
| Max. gate-source Voltage: | 20V |
| Operating temperature (range): | -55°C ~ 175°C |
| Mounting: | THT |
Add Symbol
Cancel
All Contractor Symbols