STP60NF10
Symbol Micros:
TSTP60NF10
Case : TO220
N-MOSFET 60A 100V 150W 0.024Ω Replacement: STP50NE08, STP50NF08
Parameters
| Open channel resistance: | 23mOhm |
| Max. drain current: | 80A |
| Max. power loss: | 300W |
| Case: | TO220 |
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Max. drain-source voltage: | 100V |
| Transistor type: | N-MOSFET |
Manufacturer:: ST
Manufacturer part number: STP60NF10 RoHS
Case style: TO220
Datasheet
In stock:
100 pcs.
| Quantity of pcs. | 1+ | 3+ | 10+ | 50+ | 200+ |
|---|---|---|---|---|---|
| Net price (EUR) | 1,5967 | 1,2736 | 1,0896 | 0,9788 | 0,9387 |
Manufacturer:: ST
Manufacturer part number: STP60NF10
Case style: TO220
External warehouse:
6550 pcs.
| Quantity of pcs. | 650+ (Please wait for the order confirmation) |
|---|---|
| Net price (EUR) | 0,9387 |
Manufacturer:: ST
Manufacturer part number: STP60NF10
Case style: TO220
External warehouse:
8450 pcs.
| Quantity of pcs. | 200+ (Please wait for the order confirmation) |
|---|---|
| Net price (EUR) | 0,9387 |
Manufacturer:: ST
Manufacturer part number: STP60NF10
Case style: TO220
External warehouse:
470 pcs.
| Quantity of pcs. | 10+ (Please wait for the order confirmation) |
|---|---|
| Net price (EUR) | 0,9387 |
| Open channel resistance: | 23mOhm |
| Max. drain current: | 80A |
| Max. power loss: | 300W |
| Case: | TO220 |
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Max. drain-source voltage: | 100V |
| Transistor type: | N-MOSFET |
| Max. gate-source Voltage: | 20V |
| Operating temperature (range): | -55°C ~ 175°C |
| Mounting: | THT |
Add Symbol
Cancel
All Contractor Symbols