STP65NF06
Symbol Micros:
TSTP65NF06
Case : TO220
Transistor N-Channel MOSFET; 60V; 20V; 14mOhm; 60A; 110W; -55°C ~ 175°C;
Parameters
| Open channel resistance: | 14mOhm |
| Max. drain current: | 60A |
| Max. power loss: | 110W |
| Case: | TO220 |
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Max. drain-source voltage: | 60V |
| Transistor type: | N-MOSFET |
Manufacturer:: ST
Manufacturer part number: STP65NF06 RoHS
Case style: TO220
Datasheet
In stock:
30 pcs.
| Quantity of pcs. | 1+ | 3+ | 10+ | 50+ | 200+ |
|---|---|---|---|---|---|
| Net price (EUR) | 1,2052 | 0,9198 | 0,7618 | 0,6674 | 0,6344 |
Manufacturer:: ST
Manufacturer part number: STP65NF06
Case style: TO220
External warehouse:
13899 pcs.
| Quantity of pcs. | 250+ (Please wait for the order confirmation) |
|---|---|
| Net price (EUR) | 0,6344 |
Manufacturer:: ST
Manufacturer part number: STP65NF06
Case style: TO220
External warehouse:
2750 pcs.
| Quantity of pcs. | 900+ (Please wait for the order confirmation) |
|---|---|
| Net price (EUR) | 0,6344 |
| Open channel resistance: | 14mOhm |
| Max. drain current: | 60A |
| Max. power loss: | 110W |
| Case: | TO220 |
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Max. drain-source voltage: | 60V |
| Transistor type: | N-MOSFET |
| Max. gate-source Voltage: | 20V |
| Operating temperature (range): | -55°C ~ 175°C |
| Mounting: | THT |
Add Symbol
Cancel
All Contractor Symbols