STP80N240K6
Symbol Micros:
TSTP80N240K6
Case : TO220
N-CHANNEL 800 V, 220 MOHM TYP., Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Parameters
| Open channel resistance: | 220mOhm |
| Max. drain current: | 16A |
| Max. power loss: | 140W |
| Case: | TO220 |
| Manufacturer: | ST |
| Max. drain-source voltage: | 800V |
| Transistor type: | N-MOSFET |
| Open channel resistance: | 220mOhm |
| Max. drain current: | 16A |
| Max. power loss: | 140W |
| Case: | TO220 |
| Manufacturer: | ST |
| Max. drain-source voltage: | 800V |
| Transistor type: | N-MOSFET |
| Max. gate-source Voltage: | 30V |
| Operating temperature (range): | -55°C ~ 150°C |
| Mounting: | THT |
Add Symbol
Cancel
All Contractor Symbols