TIP120 ONS
Symbol Micros:
TTIP120-FAI
Case : TO220
NPN Darl. 5A 60V 2W TIP120 (TO220 BULK), TIP120TU (TO220 RAIL)
Parameters
| Power dissipation: | 2W |
| Manufacturer: | ON SEMICONDUCTOR |
| Current gain factor: | 1000 |
| Case: | TO220 |
| Max. collector current: | 5A |
| Max collector-emmiter voltage: | 60V |
| Operating temperature (range): | -65°C ~ 150°C |
Manufacturer:: ON-Semiconductor
Manufacturer part number: TIP120G RoHS
Case style: TO220
Datasheet
In stock:
500 pcs.
| Quantity of pcs. | 2+ | 10+ | 50+ | 200+ | 500+ |
|---|---|---|---|---|---|
| Net price (EUR) | 0,6065 | 0,3808 | 0,2986 | 0,2727 | 0,2633 |
Manufacturer:: ST
Manufacturer part number: TIP120
Case style: TO220
External warehouse:
700 pcs.
| Quantity of pcs. | 50+ (Please wait for the order confirmation) |
|---|---|
| Net price (EUR) | 0,2715 |
Manufacturer:: ST
Manufacturer part number: TIP120
Case style: TO220
External warehouse:
23368 pcs.
| Quantity of pcs. | 600+ (Please wait for the order confirmation) |
|---|---|
| Net price (EUR) | 0,2633 |
| Power dissipation: | 2W |
| Manufacturer: | ON SEMICONDUCTOR |
| Current gain factor: | 1000 |
| Case: | TO220 |
| Max. collector current: | 5A |
| Max collector-emmiter voltage: | 60V |
| Operating temperature (range): | -65°C ~ 150°C |
| Transistor type: | NPN |
Add Symbol
Cancel
All Contractor Symbols