TK1K2A60F,S4X(S
Symbol Micros: TTK1k2a60f
Contractor Symbol:
Case : TO220iso
N-Channel 600V 6A (Ta) 35W (Tc) Through Hole TO-220SIS
Parameters
Open channel resistance: 1,2Ohm
Max. drain current: 6A
Max. power loss: 35W
Case: TO220iso
Manufacturer: TOSHIBA
Max. drain-source voltage: 600V
Transistor type: N-MOSFET
Manufacturer:: Toshiba Manufacturer part number: TK1K2A60F,S4X RoHS Case style: TO220iso Datasheet
In stock:
10 pcs.
Quantity of pcs. 1+ 3+ 10+ 30+ 100+
Add to comparison tool
Packaging:
10
Max. drain current: 6A
Max. power loss: 35W
Manufacturer: TOSHIBA
Transistor type: N-MOSFET
Max. gate-source Voltage: 30V
Operating temperature (range): -55°C ~ 150°C