AD7730BRZ
Symbol Micros:
UIAD7730br
Case : SOP24
2x 24-bit 1200sps Si-Del ADC, +/-0.0018% FSR max INL, Serial Out, 3/5V, -40÷85°C
Parameters
| Manufacturer: | Analog Devices |
| Integrated circuit type: | ADC converter |
| Input/output type: | Differential |
| Number of channels: | 2 |
| Number of bits: | 24 bit |
| Throughput rate: | 1,2ksps |
| Supply voltage range: | 2,7V ~ 5,25V |
Manufacturer:: AD - Analog Devices
Manufacturer part number: AD7730BRZ
Case style: SOP24
External warehouse:
5 pcs.
| Quantity of pcs. | 1+ (Please wait for the order confirmation) |
|---|---|
| Net price (EUR) | 27,9355 |
| Manufacturer: | Analog Devices |
| Integrated circuit type: | ADC converter |
| Input/output type: | Differential |
| Number of channels: | 2 |
| Number of bits: | 24 bit |
| Throughput rate: | 1,2ksps |
| Supply voltage range: | 2,7V ~ 5,25V |
| Operating temperature (range): | -40°C ~ 85°C |
| Case: | SOP24 |
Detailed description
Manufacturer: Analog Devices
IC type: A/D converter
Converter resolution: 24bit
Sampling rate: 1.2ksps
Package: SOP24
Mounting:SMD
Add Symbol
Cancel
All Contractor Symbols