AM1/4L-2405D-NZ SMD
Symbol Micros: UIAM1/4L2405dnz
Contractor Symbol:
Case : SOP10P
0.25W DC-DC Converter, Dual, Vin 24V, Vout +-5V, +-25mA, 1000VDC, EFF62%
Parameters
Output current [A]: 25mA
Power: 0,25W
Output voltage range [V]: +-5
Input voltage: 24V
Insulation breakdown voltage: 1000V
Manufacturer:: AIMTEC Manufacturer part number: AM1/4L-2405D RoHS Case style: SOP10P Datasheet
In stock:
5 pcs.
Quantity of pcs. 1+ 5+ 20+ 50+ 200+
Add to comparison tool
Packaging:
5
Output current [A]: 25mA
Power: 0,25W
Output voltage range [V]: +-5
Input voltage: 24V
Detailed description
Micros Part Number
UIAM1/4L2405dnz
Manufacturer Part Number
AM1/4L-2405D-NZ
Wattage
0.25W
Max output current
±0.025A
Output Type
Dual
Input Voltage
24VDC
Output Voltage
5V, -5V, ±5%. max.
Input Output Isolation (VDC)
1K
Package
SMD
Temperature range
-40°C to +85°C