DS1302+
Symbol Micros:
UIDS1302
Case : PDIP08
Clock/Calendar; 3-Wire Serial interface; 2MHz; Trickle-Charge; 31B RAM; 2V~5,5V; 0°C ~ 70°C;
Parameters
| Supply voltage range: | 2V~5,5V |
| Manufacturer: | Maxim |
| RAM memory: | 31B |
| Case: | PDIP08 |
| Interface: | 3-Wire Serial |
| Frequency: | 2,000MHz |
| Time format: | HH:MM:SS (12/24 hr) |
Manufacturer:: Dallas
Manufacturer part number: DS1302+ RoHS
Case style: PDIP08
Datasheet
In stock:
10 pcs.
| Quantity of pcs. | 1+ | 5+ | 20+ | 100+ | 300+ |
|---|---|---|---|---|---|
| Net price (EUR) | 2,5224 | 2,0011 | 1,8094 | 1,7112 | 1,6808 |
Manufacturer:: Maxim
Manufacturer part number: DS1302+
Case style: PDIP08
External warehouse:
225 pcs.
| Quantity of pcs. | 5+ (Please wait for the order confirmation) |
|---|---|
| Net price (EUR) | 2,2589 |
| Supply voltage range: | 2V~5,5V |
| Manufacturer: | Maxim |
| RAM memory: | 31B |
| Case: | PDIP08 |
| Interface: | 3-Wire Serial |
| Frequency: | 2,000MHz |
| Time format: | HH:MM:SS (12/24 hr) |
| Operating temperature (range): | 0°C ~ 70°C |
| Date format: | YY-MM-DD-dd |
| Integrated circuit type: | RTC |
Add Symbol
Cancel
All Contractor Symbols