LPC1777FBD208 NXP
Symbol Micros:
UILPC1777fbd208
Case : LQFP208
32-bit ARM, 512kB FL, 96kB RAM, 165I/O, 2.4÷3.3V, 8A/D, SPI/I2C/UART/CAN/USB/SSI LPC1777FBD208,551
Parameters
| Number of I/O: | 165 |
| Case: | LQFP208 |
| Frequency: | 120MHz |
| RAM memory: | 96kB |
| Supply voltage range: | 2,4V~3,6V |
| FLASH memory: | 512kB |
| Operating temperature (range): | -40°C ~ 85°C |
Manufacturer:: NXP
Manufacturer part number: LPC1777FBD208,551
Case style: LQFP208
External warehouse:
282 pcs.
| Quantity of pcs. | 36+ (Please wait for the order confirmation) |
|---|---|
| Net price (EUR) | 10,9279 |
Manufacturer:: NXP
Manufacturer part number: LPC1777FBD208,551
Case style: LQFP208
External warehouse:
252 pcs.
| Quantity of pcs. | 36+ (Please wait for the order confirmation) |
|---|---|
| Net price (EUR) | 11,2329 |
| Number of I/O: | 165 |
| Case: | LQFP208 |
| Frequency: | 120MHz |
| RAM memory: | 96kB |
| Supply voltage range: | 2,4V~3,6V |
| FLASH memory: | 512kB |
| Operating temperature (range): | -40°C ~ 85°C |
| Architecture: | 32-bit |
| EEPROM memory: | 4kB |
| ADC: | YES |
| CAN interface: | YES |
| DAC: | YES |
| ETHERNET interface: | NO |
| Encryption: | NO |
| Manufacturer: | NXP |
| SPI interface: | YES |
| TWI (I2C) interface: | YES |
| UART/USART interface: | YES |
| USB interface: | YES |
Add Symbol
Cancel
All Contractor Symbols