MCP3008-I/SL
Symbol Micros:
UIMCP3008i/sl
Case : SOP16
8x 18-bit; 200ksps SAR ADC; +/-1 LSB max INL; Serial Out; ESD 4kV; 2,7V~5,5V; -40°C~85°C; Substitute: MCP3008T-I/SL;
Parameters
| Manufacturer: | MICROCHIP |
| Integrated circuit type: | ADC converter |
| Number of channels: | 8 |
| Number of bits: | 18bit |
| Supply voltage range: | 2,7V~5,5V |
| Operating temperature (range): | -40°C ~ 85°C |
| Case: | SOP16 |
Manufacturer:: Microchip
Manufacturer part number: MCP3008-I/SL RoHS
Case style: SOP16
Datasheet
In stock:
28 pcs.
| Quantity of pcs. | 1+ | 3+ | 10+ | 50+ | 200+ |
|---|---|---|---|---|---|
| Net price (EUR) | 2,5652 | 2,2166 | 2,0116 | 1,8821 | 1,8326 |
Manufacturer:: Microchip
Manufacturer part number: MCP3008-I/SL
Case style: SOP16
External warehouse:
242 pcs.
| Quantity of pcs. | 50+ (Please wait for the order confirmation) |
|---|---|
| Net price (EUR) | 2,7424 |
Manufacturer:: Microchip
Manufacturer part number: MCP3008-I/SL
Case style: SOP16
External warehouse:
305 pcs.
| Quantity of pcs. | 5+ (Please wait for the order confirmation) |
|---|---|
| Net price (EUR) | 2,2506 |
| Manufacturer: | MICROCHIP |
| Integrated circuit type: | ADC converter |
| Number of channels: | 8 |
| Number of bits: | 18bit |
| Supply voltage range: | 2,7V~5,5V |
| Operating temperature (range): | -40°C ~ 85°C |
| Case: | SOP16 |
Add Symbol
Cancel
All Contractor Symbols