MCP41100-E/SN
Symbol Micros: UIMCP41100e/sn
Contractor Symbol:
Case : SOP08
Digital Potentiometer 100kOhm 256POS Volatile Linear 8-Pin SOIC N
Parameters
Supply voltage range: 2,7V~5,5V
Temperature coefficient: 800ppm/°C
Interface: SPI
Resistance: 100 kOhm
Tolerance: 30,00%
Number of items: 256
Manufacturer: MICROCHIP
Manufacturer:: Microchip Manufacturer part number: MCP41100-E/SN RoHS Case style: SOP08 Datasheet
In stock:
35 pcs.
Quantity of pcs. 1+ 2+ 5+ 10+ 35+
Add to comparison tool
Stock available
Until stock lasts
Packaging:
35
In stock:
65 pcs.
Quantity of pcs. 1+ 3+ 10+ 30+ 65+
Add to comparison tool
Stock available
Until stock lasts
Packaging:
65
Interface: SPI
Resistance: 100 kOhm
Tolerance: 30,00%
Number of items: 256
Manufacturer: MICROCHIP
Operating temperature (range): -40°C ~ 125°C