MCP79411-I/MS
Symbol Micros:
UIMCP79411i/ms
Case : MSOP08
Real Time Clock/Calendar I2C; 1kB EE; 64B SRAM; 1uA; HH:MM:SS:hh (12 hr, 24 hr); YY-MM-DD-dd; 1.8V~5.5V; -40°C~85°C; MCP79411T-I/MS;
Parameters
| Supply voltage range: | 1,8V ~ 5,5V |
| Manufacturer: | MICROCHIP |
| RAM memory: | 64B |
| Case: | MSOP08 |
| Interface: | I2C/2-Wire Serial |
| Frequency: | 400kHz |
| Time format: | HH:MM:SS:hh (12/24 hr) |
Manufacturer:: Microchip
Manufacturer part number: MCP79411-I/MS RoHS
Case style: MSOP08
Datasheet
In stock:
2 pcs.
| Quantity of pcs. | 1+ | 2+ | 10+ | 30+ | 100+ |
|---|---|---|---|---|---|
| Net price (EUR) | 1,9684 | 1,7393 | 1,4541 | 1,3629 | 1,3115 |
Manufacturer:: Microchip
Manufacturer part number: MCP79411-I/MS
Case style: MSOP08
External warehouse:
507 pcs.
| Quantity of pcs. | 100+ (Please wait for the order confirmation) |
|---|---|
| Net price (EUR) | 1,3115 |
| Supply voltage range: | 1,8V ~ 5,5V |
| Manufacturer: | MICROCHIP |
| RAM memory: | 64B |
| Case: | MSOP08 |
| Interface: | I2C/2-Wire Serial |
| Frequency: | 400kHz |
| Time format: | HH:MM:SS:hh (12/24 hr) |
| Operating temperature (range): | -40°C ~ 85°C |
| Date format: | YY-MM-DD-dd |
Add Symbol
Cancel
All Contractor Symbols