STM32G070CBT6
Symbol Micros:
UISTM32g070cbt6
Case : LQFP48
32-bit MCU; 128kB-FLASH; 36kB-SRAM; 43 I/O; 2V~3,6V; 64MHz; A/D; USART; SPI; TWI; -40°C ~ 85°C; Equivalent: STM32G070CBT6TR;
Parameters
| Number of I/O: | 43 |
| Case: | LQFP48 |
| RAM memory: | 36kB |
| Frequency: | 64,0000MHz |
| Supply voltage range: | 2V~3,6V |
| FLASH memory: | 128kB |
| Architecture: | 32-bit |
Manufacturer:: ST
Manufacturer part number: STM32G070CBT6 RoHS
Case style: LQFP48
Datasheet
In stock:
240 pcs.
| Quantity of pcs. | 1+ | 5+ | 20+ | 50+ | 250+ |
|---|---|---|---|---|---|
| Net price (EUR) | 1,8172 | 1,3460 | 1,1757 | 1,1174 | 1,0684 |
Manufacturer:: ST
Manufacturer part number: STM32G070CBT6TR
Case style: LQFP48
External warehouse:
187200 pcs.
| Quantity of pcs. | 2400+ (Please wait for the order confirmation) |
|---|---|
| Net price (EUR) | 1,0684 |
Manufacturer:: ST
Manufacturer part number: STM32G070CBT6
Case style: LQFP48
External warehouse:
543600 pcs.
| Quantity of pcs. | 500+ (Please wait for the order confirmation) |
|---|---|
| Net price (EUR) | 1,0684 |
Manufacturer:: ST
Manufacturer part number: STM32G070CBT6
Case style: LQFP48
External warehouse:
216450 pcs.
| Quantity of pcs. | 250+ (Please wait for the order confirmation) |
|---|---|
| Net price (EUR) | 1,0684 |
Item in delivery
Estimated date:
2026-04-08
Quantity of pcs.: 500
| Number of I/O: | 43 |
| Case: | LQFP48 |
| RAM memory: | 36kB |
| Frequency: | 64,0000MHz |
| Supply voltage range: | 2V~3,6V |
| FLASH memory: | 128kB |
| Architecture: | 32-bit |
| Operating temperature (range): | -40°C ~ 85°C |
| ETHERNET interface: | NO |
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| ADC: | YES |
| CAN interface: | NO |
| DAC: | NO |
| Encryption: | NO |
| SPI interface: | YES |
| TWI (I2C) interface: | YES |
| UART/USART interface: | YES |
| USB interface: | NO |
Add Symbol
Cancel
All Contractor Symbols