74HCT138 PDIP16 TI SN74HCT138NE4
Symbol Micros:
UT138hct
Case : PDIP16
3-to-8 Line Decoder / Demultiplexer, Active Low Output 74HCT138N MM74HCT138N CD74HCT138E SN74HCT138N MC74HCT138ANG M74HCT138B1R
Parameters
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Type: | Decoder/Demultiplexer |
| Integrated circuit type: | Digital |
| Supply voltage range: | 4,5V~5,5V |
| Operating temperature (range): | -40°C ~ 85°C |
| Mounting: | THT |
| Case: | PDIP16 |
Manufacturer:: Texas Instruments
Manufacturer part number: SN74HCT138N
Case style: PDIP16
External warehouse:
650 pcs.
| Quantity of pcs. | 50+ (Please wait for the order confirmation) |
|---|---|
| Net price (EUR) | 0,4808 |
Item in delivery
Estimated date:
2026-07-03
Quantity of pcs.: 1000
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Type: | Decoder/Demultiplexer |
| Integrated circuit type: | Digital |
| Supply voltage range: | 4,5V~5,5V |
| Operating temperature (range): | -40°C ~ 85°C |
| Mounting: | THT |
| Case: | PDIP16 |
Add Symbol
Cancel
All Contractor Symbols