74HCT541PW,118
Symbol Micros:
UT541hct dt
Case : TSSOP20
Octal Buffer / Line Driver w/ 3-State Outputs 74HCT541PW,112; 74HCT541PW,118; MM74HCT541MTC; MC74HCT541ADTR2G; M74HCT541TTR; 74HCT541PW.118;
Parameters
| Manufacturer: | Nexperia |
| Type: | Buffer/Line driver |
| Integrated circuit type: | Digital |
| Supply voltage range: | 4,5V~5,5V |
| Operating temperature (range): | -40°C ~ 125°C |
| Mounting: | SMD |
| Case: | TSSOP20 |
Manufacturer:: NXP
Manufacturer part number: 74HCT541PW RoHS
Case style: TSSOP20/t/r
In stock:
200 pcs.
| Quantity of pcs. | 3+ | 20+ | 100+ | 500+ | 2000+ |
|---|---|---|---|---|---|
| Net price (EUR) | 0,3680 | 0,2038 | 0,1609 | 0,1460 | 0,1413 |
Manufacturer:: ON-Semiconductor
Manufacturer part number: MM74HCT541MTCX
Case style: TSSOP20
External warehouse:
2500 pcs.
| Quantity of pcs. | 2500+ (Please wait for the order confirmation) |
|---|---|
| Net price (EUR) | 0,1571 |
Manufacturer:: Nexperia
Manufacturer part number: 74HCT541PW,118
Case style: TSSOP20
External warehouse:
42500 pcs.
| Quantity of pcs. | 2500+ (Please wait for the order confirmation) |
|---|---|
| Net price (EUR) | 0,1413 |
Manufacturer:: ON-Semiconductor
Manufacturer part number: MC74HCT541ADTR2G
Case style: TSSOP20
External warehouse:
25000 pcs.
| Quantity of pcs. | 2500+ (Please wait for the order confirmation) |
|---|---|
| Net price (EUR) | 0,1588 |
| Manufacturer: | Nexperia |
| Type: | Buffer/Line driver |
| Integrated circuit type: | Digital |
| Supply voltage range: | 4,5V~5,5V |
| Operating temperature (range): | -40°C ~ 125°C |
| Mounting: | SMD |
| Case: | TSSOP20 |
Add Symbol
Cancel
All Contractor Symbols