8-215079-8 TE CONNECTIVITY Socket "Micro-Match"
Symbol Micros:
Z AMP215079-18
Case : Rys.AMP-8-215079-8
Female, 18pin straight , for PCB, pitch 1,27mm, 1A, 100V, operating temp. -40C+105C eqiv. AMP-8-215079-8
Parameters
| Number of pins: | 18 |
| Type of pin configuration: | 2x9 |
| Mounting: | THT |
| Connector: | Socket |
| Current: | 1A |
| Operating voltage: | 100V |
| Spatial orientation: | Straight |
| Number of pins: | 18 |
| Type of pin configuration: | 2x9 |
| Mounting: | THT |
| Connector: | Socket |
| Current: | 1A |
| Operating voltage: | 100V |
| Spatial orientation: | Straight |
| Type of connector: | Female |
Add Symbol
Cancel
All Contractor Symbols