LPC-60-1400 Mean Well Power supply
Symbol Micros: ZA LPC-60-1400
Contractor Symbol:
Case : Rys.LPC-60-1400
Single output; switching power supply; 58.8W; 9~42V; 1400mA; IP67; dimensions: 162.5x42.5x32 mm; weight: 0.400 kg
Parameters
Power: 58,8W
Output current [A]: 1,4A
Dimensions: 162.5x42.5x32mm
IP rating: IP67
Manufacturer: Mean Well
Manufacturer:: MEAN WELL Manufacturer part number: LPC-60-1400 Case style: Rys.LPC-60-1400
External warehouse:
189 pcs.
Quantity of pcs. 11+ (Please wait for the order confirmation)
Add to comparison tool
Packaging:
1
Delivery within 4-7 business days.
Minimum order amount
must exceed 40 Euro.
External warehouse:
192 pcs.
Quantity of pcs. 1+ (Please wait for the order confirmation)
Add to comparison tool
Packaging:
1
Minimum order amount
must exceed 40 Euro.
Power: 58,8W
Output current [A]: 1,4A
Dimensions: 162.5x42.5x32mm
IP rating: IP67
Manufacturer: Mean Well
Detailed description
Product type: Single-output constant current LED driver
Model: ZA LPC-60-1400
Rated power: 58.8W
Output voltage: 3-42V
Rated current: 1400mA
Ingress protection: IP67
Weight: 0.400 kg
Frequency range: 47 ~ 63Hz
Operating temperature: -30°C to +70°C
Features:
  • High efficiency level of 85%
  • Universal AC input voltage range
  • Cooled by free air convection
  • Designed for LED applications
  • Long lifespan and high reliability
  • Protections: overload, overvoltage
  • 100% full load burn-in test