7815
Symbol Micros:
ST+15
Case : TO220
Positive Voltage Regulator, 15V, 1A, 4%, 2V dropout, 0÷125°C MC7815CTG, KA7815ETU, TS7815CZ, KA7815AETU, MC7815ACTG
Parameters
| Integrated circuit type: | Linear voltage regulator |
| Output voltage: | 15V |
| Output current [A]: | 1A |
| Tolerance [%]: | 4,00% |
| Voltage drop: | 2V |
| Input voltage: | 35V |
| Operating temperature (range): | 0°C ~ 125°C |
| Integrated circuit type: | Linear voltage regulator |
| Output voltage: | 15V |
| Output current [A]: | 1A |
| Tolerance [%]: | 4,00% |
| Voltage drop: | 2V |
| Input voltage: | 35V |
| Operating temperature (range): | 0°C ~ 125°C |
| Case: | TO220 |
| Manufacturer: | ONSEMI |
Add Symbol
Cancel
All Contractor Symbols