7815CV TO220(SingleGauge=0.6mm)
Symbol Micros:
ST+15 1,5 0.6mm
Case : TO220SG=0.6mm
Positive Voltage Regulator, 15V, 1.5A, 4%, 2V dropout, 0÷150°C Possible substitute: L7815CV TO220(Dual Gauge=1.14mm)
Parameters
| Integrated circuit type: | Linear voltage regulator |
| Input voltage: | 35V |
| Output current [A]: | 1,5A |
| Voltage drop: | 2V |
| Tolerance [%]: | 4,00% |
| Output voltage [V]: | 15V |
| Operating temperature (range): | 0°C ~ 150°C |
| Integrated circuit type: | Linear voltage regulator |
| Input voltage: | 35V |
| Output current [A]: | 1,5A |
| Voltage drop: | 2V |
| Tolerance [%]: | 4,00% |
| Output voltage [V]: | 15V |
| Operating temperature (range): | 0°C ~ 150°C |
| Case: | TO220SG=0.6mm |
Add Symbol
Cancel
All Contractor Symbols