BTA41-800BW
Symbol Micros:
TR040bta41-800bw
Case : TO 3P
It=40,0A; Vdrm=800V; Igt=50mA BTA41-800BW-LGE;
Parameters
| Case: | TO-3P |
| Manufacturer: | LGE |
| Current: | 40A |
| Gate current: | 50mA |
| Operating voltage: | 800V |
| Thyristor type: | Triac |
Manufacturer:: LGE
Manufacturer part number: BTA41-800BW RoHS
Case style: TO 3P
In stock:
90 pcs.
| Quantity of pcs. | 1+ | 5+ | 30+ | 90+ | 270+ |
|---|---|---|---|---|---|
| Current: | 40A |
| Gate current: | 50mA |
| Operating voltage: | 800V |