LM2576S-12
Symbol Micros:
ST2576s12
Case : TO263/5
Step-Down Switching Regulator, 3A, Vin 4÷40V, Vout 12V, 52kHz LM2576S-12=P2576L-12-TQ5-R, P2576L-12-TQ5-T, P2676G-12-TQ5-R, P2576G-12-TQ5-T
Parameters
| Manufacturer: | NSC |
| Integrated circuit type: | Switching regulator |
| Input voltage range: | 4V~40V |
| Mounting: | SMD |
| Case: | TO263/5 |
| Dimensions: | 10,41x8,89x4,65mm |
| Operating temperature (range): | -40°C ~ 125°C |
Manufacturer:: NSC
Manufacturer part number: LM2576S-12/NOPB RoHS
Case style: TO263/5
Datasheet
In stock:
9 pcs.
| Quantity of pcs. | 1+ | 3+ | 10+ | 45+ | 180+ |
|---|---|---|---|---|---|
| Net price (EUR) | 2,9239 | 2,4271 | 2,1376 | 1,9610 | 1,8857 |
Manufacturer:: NSC
Manufacturer part number: LM2576S-12/NOPB RoHS
Case style: TO263/5
Datasheet
In stock:
63 pcs.
| Quantity of pcs. | 1+ | 3+ | 10+ | 45+ | 180+ |
|---|---|---|---|---|---|
| Net price (EUR) | 2,9239 | 2,4271 | 2,1376 | 1,9610 | 1,8857 |
Manufacturer:: ON-Semiconductor
Manufacturer part number: LM2576D2TR4-012G
Case style: TO263/5
External warehouse:
800 pcs.
| Quantity of pcs. | 800+ (Please wait for the order confirmation) |
|---|---|
| Net price (EUR) | 1,8857 |
| Manufacturer: | NSC |
| Integrated circuit type: | Switching regulator |
| Input voltage range: | 4V~40V |
| Mounting: | SMD |
| Case: | TO263/5 |
| Dimensions: | 10,41x8,89x4,65mm |
| Operating temperature (range): | -40°C ~ 125°C |
Add Symbol
Cancel
All Contractor Symbols